Mi a különbség az RGB vs. CMYK között?
Legyen szó egy szórólap készítéséről a legújabb eseményedhez vagy egy figyelemfelkeltő banner tervezéséről közösségi média platformodra, fontos megérteni az RGB és CMYK közötti különbséget. Ha saját tervezésű grafikádat szeretnéd használni, lehet ez technikai apróságnak tűnhet, amit könnyen figyelmen kívül lehet hagyni, azonban fontos lépés, amit érdemes megjegyezni.
Ez a bejegyzés arra szolgál, hogy segítsen elsajátítani számodra az alapokat a színmódok terén, így magabiztosan beállíthatod a fájljaidat bármely tervezési projekthez!
Mielőtt belekezdünk, kezdjük az alapoknál!
Az RGB és a CMYK a két elsődleges színmód, amit képi megjelenítésre használunk. Ezek a következőket jelentik:
- RGB vagyis Red (piros), Green (zöld), Blue (kék). Gyakran a digitális kijelzőknél vagy világításnál találkozhatunk vele, mint például a telefonod, monitorod, televíziód kijelzője.
- CMYK, azaz Cyan (cián), Magenta, Yellow (sárga), Key (ez a kulcsszín, ami általában fekete). Ezt a színmódot használjuk nyomtatásra.
Mikor és miért használjuk az RGB-t?
Az RGB a képernyőkön való megjelenítésre optimális. Ezt a három alapszínt kombináljuk különböző intenzitásokban, hogy színes kavalkádot lássunk eszközeinken. Ha online platformokra tervezel grafikát, akkor az RGB legyen az alapbeállításod.
És mikor a CMYK-t?
A nyomtatók CMYK színeket kombinálják a tintával, így létrehozva a nyomatokat. Ezt nevezzük szubtraktív keverésnek, és szinte minden nyomtatott anyaghoz szükségesek, a névjegykártyáktól a plakátokig. Míg az RGB a kibocsátott fény révén hozza létre a színeket, addig a CMYK a fény kivonásával és a szín létrehozásával foglalkozik.